| जनरल |
|---|
| रिलीज डेट | 2019, February |
| भारत में लॉन्च | NA |
| फॉर्म फैक्टर | NA |
| बॉडी टाइप | Front/back glass (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
| डायमेंशन्स (एमएम) | 142.2 x 69.9 x 7.9 mm (5.60 x 2.75 x 0.31 in) |
| वजन (ग्राम) | 150 g (5.29 oz) |
| बैटरी कैपिसिटी (एमएएच) | Non-removable Li-Ion 3100 mAh battery |
| रिमूवेबल बैटरी | NA |
| फास्ट चार्जिंग | Fast battery charging 15W Fast wireless charging 15W Power bank/Reverse wireless charging 9W |
| वायरलेस चार्जिंग | NA |
| कलर्स | Prism White, Prism Black, Prism Green, Prism Blue, Canary Yellow, Flamingo Pink |
| नेटवर्क |
|---|
| 2जी बैंड | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3जी बैंड | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - Global, USA |
| 4जी/एलटीई बैंड | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 32(1500), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) - Global |
| 5G | NA |
| डिस्पले |
|---|
| टाइप | Dynamic AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| साइज | 5.8 inches, 82.8 cm (~83.3% screen-to-body ratio) |
| रेसॉल्यूशन | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~438 ppi density) |
| प्रोटेक्शन | Corning Gorilla Glass 5 |
| सिम स्लॉट |
|---|
| सिम टाइप | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| नंबर ऑफ सिम | NA |
| स्टैंड-बाई | NA |
| प्लेटफॉर्म |
|---|
| ओएस | Android 9.0 (Pie); One UI |
| प्रोसेसर | Octa-core (2x2.73 GHz Mongoose M4 & 2x2.31 GHz Cortex-A75 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) - EMEAOcta-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.41 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) - USA/LATAM, China |
| चिपसैट | Exynos 9820 (8 nm) - EMEAQualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm) - USA/LATAM, China |
| जीपीयू | Mali-G76 MP12 - EMEAAdreno 640 - USA/LATAM, China |
| मैमोरी |
|---|
| रैम | NA |
| इंटरनल स्टोरेज | 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 6 GB RAM |
| कार्ड स्लॉट टाइप | microSD, up to 512 GB (uses shared SIM slot) - dual SIM model only |
| एक्सपेंडेबल स्टोरेज | 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 6 GB RAM |
| कैमरा |
|---|
| रियर कैमरा | NA |
| रियर ऑटोफोकस | NA |
| रियर फ्लैश | LED flash, auto-HDR, panorama |
| फ्रंट कैमरा | 10 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1.22µm, Dual Pixel PDAF |
| फ्रंट ऑटोफोकस | NA |
| वीडियो क्वालिटी | 2160p@60fps, 1080p@240fps, 720p@960fps, HDR, dual-video rec. |
| साउंड |
|---|
| लाउडस्पीकर | Yes, with stereo speakers |
| 3.5 एमएम जैक | Yes |
| नेटवर्क कनेक्टिविटी |
|---|
| डबल्यूलैन | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| ब्लूटूथ | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| जीपीएस | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| रेडियो | FM radio (USA & Canada only) |
| यूएसबी | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| सेंसर्स |
|---|
| Features | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |